Kontrola skarbowa – dlaczego warto mieć pełnomocnika?

lut 18, 2022 | Baza wiedzy

Kontrola z ramienia Urzędu Skarbowego zwykle wiąże się z dużym stresem dla podmiotów kontrolowanych. Co ciekawe, przedsiębiorcy często obawiają się, że kontrola wykaże uchybienia wynikające z braku wiedzy, a nie z celowego łamania prawa, co tylko potęguje obawy. Dodatkowo, w ostatnich latach wzmożono kontrole skarbowe, co ma związek z uszczelnianiem systemu podatkowego.

Prawa przedsiębiorcy

W razie kontroli skarbowej przedsiębiorcom przysługuje prawo do czynnego udziału w postępowaniu, a także do wyznaczenia pełnomocnika. Ta druga opcja pozwala nie tylko oszczędzić czas i zminimalizować stres. Posiadanie profesjonalnego pełnomocnika znacząco zwiększa szanse na pozytywne dla przedsiębiorcy zakończenie kontroli, a przede wszystkim realne i skuteczne korzystanie z przysługujących uprawnień. Pamiętajmy, że taki pełnomocnik posiada ekspercką wiedzę z dziedziny podatków i doświadczenie w komunikacji z urzędem, a także w prowadzeniu spraw przed obliczem sądów administracyjnych.

Co ważne, z punktu widzenia przedsiębiorcy, w kontekście kontroli skarbowych, właściwe jest posiadanie przede wszystkim doradcy podatkowego, który zajmie się procesem optymalizacji podatkowej.

Jakkolwiek, pełnomocnictwo udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi upoważnia do działania już na etapie kontroli podatkowej, który to etap ma zasadnicze znaczenie w perspektywie całej sprawy.


Bezpieczna i efektywna księgowość

Czy zlecenie prac rachunkowych doświadczonemu pracownikowi księgowemu jest wystarczające? Nie, jeśli przedsiębiorcy chcą w firmie przeprowadzić takie procesy jak optymalizacja podatków. W tej kwestii niezbędne jest wsparcie doradców podatkowych. Z kolei profesjonalny pełnomocnik jest niezastąpiony w ramach reprezentacji podczas wszczęcia kontroli podatkowej oraz na dalszych etapach tj. postępowania sądowego przed sądami administracyjnymi, czy w procesie karnym, który może stanowić zwieńczenie kontroli.